List of top scoring students :-
INSTITUTE OF TECHNOLOGY
INSTITUTE/ COLLEGE |
DEPARTMENT |
NAME |
CGPA |
Gold-medalist |
|
Hydraulic & Water Resource Engg |
Bizuayehu Abera Ersuncho |
3.67 |
Tegegnwork Temis Damte (3.87) |
Water Resource & Irrigation Engg |
Mengistu Regassa Batu |
3.74 |
||
Water Resource & Environmental Engineering |
Beyene Feye Fulasa |
3.80 |
||
Civil Engineering (Regular) |
Tegegnwork Temis Damte |
3.87 |
||
Electrical and Computer Engg |
Lilisa Adeba Jilcha |
3.82 |
||
Computer Science |
Belachew Nigatu Gebretsadik |
3.59 |
||
Information Technology |
Aschenaki Abi Abera |
3.40 |
||
Mechanical Engineering |
Bereket Bonga Bonja |
3.79 |
COLLEGE OF NATURAL SCIENCES
INSTITUTE/ COLLEGE |
DEPARTMENT |
NAME |
CGPA |
Gold-medalist |
|
Biology |
Fanaye Seyoum Chefike |
3.90 |
Beyene Senedu Yebrie (3.93) |
Chemistry |
Kaleelias Agmus Tadie |
3.78 |
||
Mathematics |
Gudissa Kusse Ashino |
3.55 |
||
Physics |
Tadele Worku Tiruneh |
3.69 |
||
Meteorology & Hydrology |
Beyene Senedu Yebrie |
3.93 |
||
Statistics |
Endalkachew Abebe Debelu |
3.78 |
||
Geology |
Takele Mishertie |
3.73 |
||
Sport Science |
Abraham Admassu |
3.81 |
COLLEGE OF MEDICINE AND HEALTH SCIENCES
INSTITUTE/ COLLEGE |
DEPARTMENT |
NAME |
CGPA |
Gold-medalist |
|
Nursing (Regular) |
Melaku Bimrew Getahun |
3.92 |
Terekegn Tumebo Kariba (3.99) |
Midwifery |
Terekegn Tumebo Kariba |
3.99 |
||
Health Officer (Regular) |
Selamawit Gebeyehu Tiruneh |
3.81 |
COLLEGE OF AGRICULTURAL SCIENCES
INSTITUTE/ COLLEGE |
DEPARTMENT |
NAME |
CGPA |
Gold-medalist |
|
Animal Science |
Tajudin Denur Hassen |
3.84 |
Mohammad Aman Hussein (3.87) |
Natural Resource Management |
Mohammad Ahmed Ebrahim |
3.92 (24A+) |
||
Plant Science |
Mohammad Aman Hussein |
3.92 (26A+) |
||
Rural Dev’t and Agricultural Extn. |
Kutoya Kusse Gemede |
3.92 |
||
Horticulture |
Gelana Bedada Tola |
3.86 |
COLLEGE OF BUSINESS AND ECONOMICS
INSTITUTE/ COLLEGE |
DEPARTMENT |
NAME |
CGPA |
Gold-medalist |
|
Accounting and Finance (Reg) |
Dawit Zenebe |
3.78 |
Melaku Balew Teferra (3.81) |
Economics (Reg) |
Wandifraw Terefe Datiko |
3.64 |
||
Tourism Management |
Tekalign Hirphasa Irko |
3.51 |
||
Management |
Melaku Balew Teferra |
3.81 |
COLLEGE OF SOCIAL SCIENCE AND HUMANITIES
INSTITUTE/COLLEGE |
DEPARTMENT |
NAME |
CGPA |
Gold-medalist |
|
Ethiopian Language and Literature (Reg) |
Endalew Mulualem Gella |
3.80 |
Abreham Agumasia Ayechew (3.92) |
English Language and Literature |
Argachew Birru Nigatu |
3.35 |
||
Geography and Environmental studies (Reg) |
Wondosen Haleka Becho |
3.61 |
||
History and Heritage Management |
Abdlhamid Kedir Ali |
3.59 |
||
Civics and Ethical Studies |
Manaye Hamaro Hariso |
3.76 |
||
Psychology |
Abubeker Abdu Ahmed |
3.36 |
||
Sociology & Social Anthropology (Reg) |
Zinabu Kiros Hailemariam |
3.82 |
||
Law |
Abreham Agumasia Ayechew |
3.92 |
FEMALE TOP-SCORING GRADUATES
INSTITUTE/ COLLEGE |
DEPARTMENT |
NAME |
CGPA |
Overall topper |
INSTITUTE OF TECHNOLOGY |
Water Supply & Envn Engg |
Samrawit Dereje Tena |
3.67 |
Fanaye Seyoum Chefike (3.90) |
COLLEGE OF NATURAL SCIENCES |
Biology |
Fanaye Seyoum Chefike |
3.90 |
|
COLLEGE OF MEDICINE AND HEALTH SCIENCES |
Public Health |
Selamawit Gebeyehu Tiruneh |
3.81 |
|
COLLEGE OF AGRICULTURAL SCIENCES |
Horticulture |
Hirut Samuel Tesfa |
3.75 |
|
COLLEGE OF BUSINESS AND ECONOMICS |
Economics |
Addis Teshome Asamenew |
3.61 |
|
COLLEGE OF SOCIAL SCIENCES AND HUMANITIES |
Amharic |
Mahlet Zenebe Woldeyohanes |
3.61 (7A+) |